Ewangelicki Kościół w Niemczech upamiętnił postać polskiego biskupa

W niedzielę, 20 lutego przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) złożyli wieniec w Sachsenhausen upamiętniając w ten sposób polskiego biskupa ewangelickiego Juliusza Burschego (1862-1942). Bursche, pochodzący z niemieckiej rodziny, od 1937 r. był zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i opowiadał się za niepodległą Polską. 80 lat temu zginął w niemieckim, nazistowskim więzieniu w Berlinie.

W liście do zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp. Jerzego Samca przewodnicząca Rady EKD bp Annette Kurschus wyraziła uznanie dla bp. Burschego jako ważnego wzoru do naśladowania w relacjach między Niemcami i Polakami oraz ważnego świadka Ewangelii. „Upamięrniając go uczymy się, by stawiać chrześcijańskie świadectwo Bożej miłości, która objawiła się w Jezusie Chrystusie, ponad przynależnością etniczną czy narodową” – czytamy w liście, który oprócz przewodniczącej Rady, został podpisany także przez bp Petrę Bosse-Huber, odpowiedzialną w EKD za kontakty ekumeniczne i międzynarodowe.

„Ze wstydem i smutkiem wspominamy dziś także, że ówczesny niemiecki Kościół ewangelicki, wbrew swojemu rozsądkowi, milczał na temat niesprawiedliwości, jaka spotkała bp. Burschego” – napisały biskupki. „Pamięć o bp. Juliuszu Bursche powinna więc być dla nas zachętą do dalszego umacniania i pogłębiania relacji między naszymi Kościołami oraz pojednania między Niemcami i Polakami”.

Uroczystość w 80. rocznicę śmierci bp. Burschego w imieniu EKD poprowadził bp dr Christian Stäblein (EKBO). „Jestem wdzięczny, że polscy i niemieccy chrześcijanie wspólnie upamiętniają bp. Burschego i że Kościół Ewangelicki Berlina Brandenburgii Śląskich Górnych Łużyc (EKBO) rozwija parnerstwa z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce – powiedział bp Stäblein. W modlitwie wzięli też udział ks. Marion Gardei, przedstawicielka EKBO ds. kultury pamięci i ks. dr Bernd Krebs, niemiecki duchowny ewangelicki, teolog i historyk badający XX-wieczne losy Kościołów ewangelickich w Niemczech i Polsce.

Podczas porannego nabożeństwa w katedrze berlińskiej bp Petra Bosse-Huber wspomniała bp Burschego w swoim kazaniu i wyraziła wstyd z powodu haniebnego zachowania ówczesnych władz Kościoła Ewangelickiego w Niemczech wobec polskiego biskupa i jego rodziny.

Bp Juliusz Bursche zmarł 80 lat temu w szpitalu więziennym Moabit w Berlinie, do którego kilka dni wcześniej został „przetransportowany” z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie był więziony od stycznia 1940 r.

Na podstawie materiałów otrzymanych z biura prasowego EKD i Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii Śląskich Górnych Łużyc.

Zdjęcia: ©Matthias Kauffmann

Źródło: Luteranie.pl