Nie tylko historia przez duże "H" ale dzieje Księstwa Cieszyńskiego, opowieść o beskidzkich lasach i wiślańskiej gospodarce, źródłach rzeki Wisły oraz geologia, kuchnia i zielarstwo czy też gwara i legendy, a także turystyczny rozwój Wisły jako letniska. O tym wszystkim dowiecie się odwiedzając centrum edukacyjne o intrygującej nazwie - Habsburska osada gospodarcza "U początków Wisły".
Osada to dwa klimatyczne budynki, z czego jeden to oryginalny masztal, czyli stajnia dla koni i krów z drugiej połowy XIX wieku. Oryginalnie stała na Wątrobnym, przysiółku położonym na stokach Baraniej Góry nad doliną Białej Wisełki. Drugi obiekt to
replika tzw. służbówki z Zadniego Gronia nad Czarną Wisełką, gdzie w 1906 roku wzniesiono modrzewiowy zameczek myśliwski dla pary arcyksiążęcej Izabeli i Fryderyka Habsburgów. Historyczne budynki przystosowane są do współczesnych potrzeb i w pełni dostępne dla zwiedzających.
Wśród ekspozycji można znaleźć akcenty związane z rodziną Bursche. W sekcji o wiślańskiej turystyce z przełomu XIX i XX wieku dominują zdjęcia biskupa Burschego, jego najbliższych oraz willi "Zacisze". Fotografie zaprezentowane są w formie kolarzu, z otwieranymi drzwiczkami na których znajdują się opisy w trzech językach (polskim, angielskim i czeskim). Na przeciwległej ścianie umieszczona jest fototapeta z Marią Bursche, córką biskupa.
Informacje w Osadzie podane są w sposób przystępny i ciekawy. Nie brakuje zabytkowych eksponatów, ale także ekranów multimedialnych. Bardzo polecamy wizytę całą rodziną, każdy znajdzie coś dla siebie.
Osada czynna jest od czwartku do niedzieli, w godzinach 11:00 - 18:00. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://hog.wisla.pl/habsburska-osada-gospodarcza/