Nabożeństwo i symboliczny pogrzeb

Nabożeństwo pamięci ks. bpa Juliusz Burschego odbyło się w sobotę 24 listopada 2018 w kościele Sw. Trójcy w Warszawie, czyli w świątyni w której w 1905 roku był wprowadzony w urząd biskupi (superintendenta) i w której służył przez większość swojego życia. 

Relację z wydarzenia możemy przeczytać na stronie luteranie.pl:

"Podczas nabożeństwa słowa pozdrowienia od zwierzchnika Ewangelickiego Kościoła Berlina, Brandenburgii i śląskich Łużyc Górnych, bpa Markus Dröge odczytali ks. dr Bernd Krebs i ks. Marion Gardei.

Zabrzmiały również fragmenty wypowiedzi bpa Juliusza Burschego.
 
1. Fragment z Mowy na 150-lecie kościoła naszego w Warszawie, wygłoszona w obecności Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kościele ewangelicko-augsburskim w Warszawie dnia 8 maja 1932 roku (s. 5-7)

2. Z kazania na ogólnokrajowym Zjeździe Polaków-ewangelików w Warszawie, 26 lutego 1939: tekst opublikowany w Strażnicy Ewangelicznej nr 6 (135), rok 7 s. 70: Ale i o ewangelicyźmie polskim w Polsce możemy powiedzieć: „nieznany, a jednak znany; umierający, a oto żyje” 

3. Wyjątki z zachowanych listów śp. Biskupa Juliusza Burschego pisanych z celi więzienia w obozie koncentracyjnym Oranienburg do rodziny, opublikowane w Strażnicy Ewangelicznej nr 6 (135), rok 7 s. 65

Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Jerzy Samiec. Przypomniał postać bpa Juliusza Burschego oraz podkreślił skąd czerpał on inspirację do swojej pracy. Nawiązał do osoby ks. Leopolda Otto i wpływu jaki wywarł na ludzi Kościoła w tym czasie. Lecz przede wszystkim bp Samiec mówił o działaniu Boga w życiu człowieka: „Myślę, że obraz puzzli może pomóc nam zrozumieć działanie Boga. My jesteśmy tylko jednym elementem, widzimy też inne, te, które już zostały ustawione, dlatego obraz może wydawać się zamazany, albo nie mieć wyraźnego sensu. Gdy jednak wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu odkryjemy sens i piękno całości. To Bóg jest tym, który prowadził Biskupa na jego drodze życia. To On wyposażył go w umiejętności, zdolności. Postawił też na jego drodze tych, a nie innych ludzi. Prowadził go przez koleje wydarzeń, które czasami wydawały się niepotrzebne czy nie mieć sensu. Można by tu przytaczać wiele takich historii, a później okazywało się, że były one niezwykle pomocne i dzięki nim udawało się osiągnąć jakiś cel".
 
Tekst kazania bpa Jerzego Samca
 
Po nabożeństwie członkowie rodziny Księdza Biskupa oraz osoby zgromadzone na uroczystości udali się na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ul. Młynarskiej, gdzie miało miejsce symboliczne pochowanie urny zawierającej ziemię z niedawno ustalonego miejsca pochówku Księdza Biskupa.

Nabożeństwo było transmitowane na żywo. Zapis nabożeństwa dostępny jest na profilu Youtube Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie."

Zapis wideo z nabożeństwa można obejrzeć tutaj:


Po nabożeństwie uczestnicy, autokarem podstawionym przez parafię, udali się na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ulicy Młynarskiej. Tam po modlitwie, urna z ziemią z miejsca pochówku bpa Burschego na cmentarzu w Berlinie Reinickendorf, została złożona do rodzinnego grobu. 

Zdjęcia: Michał Łupienko 

IMG_9751 Kopiowaniejpg
IMG_9748 Kopiowaniejpg
IMG_9737 Kopiowaniejpg
IMG_9778 Kopiowaniejpg
IMG_9771 Kopiowaniejpg
IMG_9759 Kopiowaniejpg
IMG_9782 Kopiowaniejpg
IMG_9780 Kopiowaniejpg
IMG_9845 Kopiowaniejpg
IMG_9833 Kopiowaniejpg
IMG_9859 Kopiowaniejpg
IMG_9891 Kopiowaniejpg