O książce w Lublinie i Wiśle

W ramach  IV Lubelskich Spotkań Powszechnych (współorganizowanych przez Klub Tygodnika Powszechnego w Lublinie) 14 listopada w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Lublinie miało miejsce wydarzenie pod tytułem "Pasterz na czas próby". Pretekstem było ukazanie się książki “Juliusz Bursche – myśli, działalność, dziedzictwo”. Prowadzący w barwny sposób spotkanie, prof. Sławomir Żurek, zadał każdemu z trzech zaproszonych gości po jednym pytaniu. 

Prof. Juliusz Gardawski opowiadał na czym polegał fenomen działalności duszpasterskiej bp. Juliusza Burshego jako zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w II RP. Kwestię myśli dotyczących funkcjonowania ewangelicyzmu w Polsce i na świecie, które towarzyszyły pracy biskupa przybliżył dr Aleksander Łupienko, redaktor promowanej na spotkaniu książki. O rodzinnym obliczu biskupa i więziach rodzinnych Burschów opowiedział Stefan Gardawski. W końcowym wystąpieniu, gospodarz spotkania, ks. dr. Grzegorz Brudny, przedstawił historię kultywowania pamięci o Burschem w Lublinie, miejscu gdzie biskup został w 1939 roku aresztowany. Na koniec prelegenci odpowiedzieli na pytania publiczności. W tle debaty wyświetlane pokazywane były archiwalne zdjęcia rodziny Bursche.  Spotkanie uwieńczył występ zespołu wokalnego The Snopkers Ensemble.

Kolejne spotkania promocyjne odbyły się na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsze, 20 listopada, w ukochanej przez biskupa Burschego Wiśle, a konkretnie w domu zborowym Parafii Ewangelickiej. Książkę promował jeden z autorów, prof. Juliusz Gardawski, przemawiali również ks. proboszcz Waldemar Szajthauer oraz bp Adrian Korczago. Na spotkaniu Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, które odbyło się 23 listopada w Cieszynie, wystąpił prof. Juliusz Gardawski.

Zdjęcia ze spotkania w Lublinie autorstwa Michała Łupienko. 

IMG_0694JPG
Od lewej: prof. Juliusz Gardawski, dr Aleksander Łupienko, Stefan Gardawski, ks. dr. Grzegorz Brudny,  prof. Sławomir Żurek.
IMG_0707JPG
IMG_0705JPG
Przy mikrofonie prof. Sławomir Żurek.

IMG_0701JPG
Przy mikrofonie ks. dr. Grzegorz Brudny.

Lublinjpeg
Występ zespołu wokalnego The Snopkers Ensemble.