W ramach IV Lubelskich Spotkań Powszechnych (współorganizowanych przez Klub Tygodnika Powszechnego w Lublinie) 14 listopada w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Lublinie miało miejsce wydarzenie pod tytułem "Pasterz na czas próby". Pretekstem było ukazanie się książki “Juliusz Bursche – myśli, działalność, dziedzictwo”. Prowadzący w barwny sposób spotkanie, prof. Sławomir Żurek, zadał każdemu z trzech zaproszonych gości po jednym pytaniu.
Prof. Juliusz Gardawski opowiadał na czym polegał fenomen działalności duszpasterskiej bp. Juliusza Burshego jako zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w II RP. Kwestię myśli dotyczących funkcjonowania ewangelicyzmu w Polsce i na świecie, które towarzyszyły pracy biskupa przybliżył dr Aleksander Łupienko, redaktor promowanej na spotkaniu książki. O rodzinnym obliczu biskupa i więziach rodzinnych Burschów opowiedział Stefan Gardawski. W końcowym wystąpieniu, gospodarz spotkania, ks. dr. Grzegorz Brudny, przedstawił historię kultywowania pamięci o Burschem w Lublinie, miejscu gdzie biskup został w 1939 roku aresztowany. Na koniec prelegenci odpowiedzieli na pytania publiczności. W tle debaty wyświetlane pokazywane były archiwalne zdjęcia rodziny Bursche. Spotkanie uwieńczył występ zespołu wokalnego The Snopkers Ensemble.
Zdjęcia ze spotkania w Lublinie autorstwa Michała Łupienko.
Od lewej: prof. Juliusz Gardawski, dr Aleksander Łupienko, Stefan Gardawski, ks. dr. Grzegorz Brudny, prof. Sławomir Żurek.
Przy mikrofonie prof. Sławomir Żurek.
Przy mikrofonie ks. dr. Grzegorz Brudny.
Występ zespołu wokalnego The Snopkers Ensemble.