O rodzinie Bursche w PR II

W ostatnią sobotę 11 czerwca Polskie Radio Program II nadało na żywo ciekawą rozmowę zainspirowanią książką Wydawnictwa Augustana "Rodzina Burschów. Opowieści o polskich ewangelikch". Goścmi pani redaktor Anny Gizy byli prof. Karol Karski, prof. Juliusz Gardawski oraz dr Aleksander Łupienko. Tak rozmowę opisuje strona programu II:

- To domy pastorskie w dużym stopniu były rozsadnikiem polskości - przypominał prof. Karski. Jak opowiadał, znaczący wpływ na proces polonizacji duchownych ewangelickich miał ośrodek kształcenia teologów w Dorpacie. - Była tam taka atmosfera, że wracali stamtąd jako przekonani Polacy.

Co tak atrakcyjnego miała do zaoferowania XIX-wieczna Polska, że rodziny ewangelickie postanawiały się tu osiedlić? Jak ten proces utożsamienia się z kulturą polską i z krajem przebiegał na przykładzie kolejnych pokoleń Burschów? W audycji przywołaliśmy również szczególną postać z tej rodziny: Juliusza Burschego, biskupa Kościoła ewangelickiego.


Całej godzinnej rozmowy można wysłuchać tutaj: http://www.polskieradio.pl/8/405/Artykul/1630403,Rodzina-Burschow-Ewangelicy-z-Niemiec-wybieraja-polskosc

Natomiast wspomniana książka jest dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa Augustana: http://www.ksiegarnia.augustana.pl/6cd6d/produkt.html