Pożegnanie Jadwigi Gardawskiej z domu Bursche

W dniu 30 maja 2016 roku odeszła w wieku 92 lat Jadwiga Gardawska z domu Bursche. Była ostatnią z pokolenia wnuków bpa Juliusza Bursche (pozostałymi wnukami byli Henryk Wegener 1916-1952, Tadeusz Wegener 1920-2009 oraz siostra Jadwigi - Maria Bursche 1925-1994). Pozostawiła córkę i syna z rodzinami, w tym czworo prawnuków. 

Wychowana w patriotycznej atmosferze domu jej dziadka i ojca, inżyniera Stefana Burschego, którzy, tak jak wielu członków rodziny Bursche, oddali swoje życie za Polskę podczas okupacji. Absolwentka liceum imienia Anny Wazówny, studentka archeologii w Uniwersytecie Łódzkim, wieloletnia zasłużona pracownica Biura Studiów i Projektów Łączności w Warszawie. Osoba o wielkiej humanistycznej kulturze, otwarta wobec bliźnich. Jej osobista kultura promieniowała na dzieci i wnuki, a w ostatnim okresie życia, także na prawnuki. Dla najbliższych była zawsze pełna miłości i czułości oraz wspierała ich wybory życiowe (w rodzinie zawsze nazywaną była Jagodą a jej siostra Maria analogicznie Maliną). Jej odejście jest dla rodziny smutnym momentem zerwania żywego kontaktu z tradycją wcześniejszych pokoleń rodziny, którą do ostatnich swoich dni kultywowała.

W willi "Zacisze" pojawiła się pierwszy raz już w 1924 roku nie mając jeszcze roku życia (opis tego wydarzenia można przeczytać tutaj). Do Wisły przyjeżdżała wielokrotnie spedzając tam beztroski czas z rodziną, w tym babcią i dziadkiem. W latach powojennych również tam podróżowała z Warszawy w dwójką dorastajacych dzieci Anią i Julkiem. Niestety jej stan zdrowotny nie pozwolił na odwiedzenie ukochanego "Zacisza" w ostatnich latach, gdy dom wrócił już do rodziny ale żywo interesowała się jego najnowszymi losami oraz z przyjemnością oglądała zdjęcia z Wisły. 

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie we wtorek 7 czerwca 2016 roku o godzinie 12.00 w kaplicy Halpertów na terenie cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Młynarskiej 54/58 w Warszawie.

 dsc_2912.jpg

(Jadwiga Gardawska z synem Juliuszem, 1.11.2015)

 

img600warszawa79.jpg

(Jadwiga Gardawska przed ogrodem Krasińskich, Warszawa)

 

img312odlewejmaniajulekluniajadwiga.jpg

(Jadwiga Gardawska z córkami bpa Bursche Marią i Heleną oraz synem Julkiem, Al.Jerozolimskie 101, Warszawa)

 

img417kopiowanie.jpg

 (od lewej: Helena Bursche. Ania Gardawska, Aniela Bursche, Julek Gardawski, Jadwiga Gardawska; Wisła, lata 50 XX w.)

 

img672kopiowanie.jpg

(Jadwiga/Jagoda i Maria/Malina Bursche, lata okupacji)

 

img671kopiowanie.jpg

(Jadwiga Bursche w dniu konfirmacji)

 

bursche-144.jpg 

 (Jadwiga/Jagoda i Maria/Malina Bursche, połowa lat 20. XX wieku, Łódź)