Premiera filmu o biskupie

W tym roku miała miejsce premiera filmu pt. „Tę rodzinę trzeba wytępić” produkcji TVP Lublin. Paradokument pokazywano dwukrotnie w październiku na antenie TVP Historia. Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył natomiast się 28 września 2019 r. podczas Forum Ewangelickiego w Łodzi.

Tak wydarzenie relacjonował portal luteranie.pl

„Obecni byli twórcy filmu: Leszek Wiśniewski - scenarzysta i reżyser, Jerzy Turowicz - odtwórca głównej roli i II reżyser, Maria Mazurek - producent filmu, Mariusz Kaźmierski - realizator zdjęć oraz Jerzy Jakutowicz - kierownik produkcji filmu. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest współproducentem filmu.

Film „Tę rodzinę trzeba wytępić” to fabularyzowany dokument, który przedstawia biografię bp. Juliusza Burschego, ale najwięcej miejsca poświęca wydarzeniom związanym z wybuchem II wojny światowej i okupacją. Część scen została nakręcona z udziałem aktorów. Głównymi narratorami są członkowie rodziny i historycy m.in.: prof. Juliusz Gardawski, prof. Jarosław Kłaczkow, prof. Tadeusz Stegner, ks. dr Bernd Krebs, dr Renata Czyż, dr Ewa Jóźwiak, dr Aleksander Łupienko. O roli jaką bp Bursche odegrał w dziejach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce mówi także Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec.

Jak podkreślił reżyser Leszek Wiśniewski film jest opowieścią historyczną, a także próbą zapełnienia nieznanych kart związanych z bp. Bursche. Osoba luterańskiego Biskupa była reżyserowi znana także dlatego, że pochodzi z Lublina. Z pomysłem chodził wiele lat. Do dziś wspomina poruszające spotkanie w lubelskiej parafii ze starszą panią, która była świadkiem aresztowania biskupa.

Odtwórca roli Biskupa i II reżyser Jerzy Turowicz opowiadał o swoich przygotowaniach do roli. Chciał oddać charakter Biskupa, różnice wieku, sposób poruszania (bp Bursche po amputacji stopu utykał).

Film wywołał pozytywne reakcje widzów. Prof. Gardawski powiedział, że to wyjątkowe wydarzenie dla rodziny, ale także dla Kościoła luterańskiego w Polsce.”