"Rodzina Bursche" w DSH

Zdjęcia: Michał Łupienko

Losy większości braci Bursche związane były z Warszawą. Bp Juliusz Bursche mieszkał w kamienicy konsystorskiej na Wierzbowej vis a vis Pałacu Saskiego. W tej samej kamienicy miał mieszkanie chirurg Emil, który pracował na codzień w Szpitalu Ewangelickim na Karmelickiej. Adwokat Alfred wybudował pod Warszawą w Chylicach rodzinny dom, który zaprojektowany został przez jego brata, również mieszkańca stolicy Teodora. Wreszcie dziekanem Wydziału Teologii Ewangelickiej na Uniwersytecie Warszawskim był Edmund Bursche. 

Stąd pomysł by drugim, po Wiśle, miejscem promocji nowej książki "Rodzina Bursche, Opowieści o polskich ewangelikach" była Warszawa. Spotkanie odbyło się 15 kwietnia br. w bardzo prężnie działającym Domu Spotkań z Historią na ulicy Karowej, niedaleko miejsca gdzie stał wspomniany powyżej dom przy Wierzbowej 2. Na promocji licznie stawili się potomkowie bohaterów książki - Juliusza, Zofii, Alfreda oraz Teodora Bursche. Podobnie jak w Wiśle spotkanie prowadził dyrektor Wydawnictwa Augustana ks.Jerzy Below. Krótkie ale treściwe przemowy wygłosili Tadeusz Stegner, Aleksander Łupienko oraz Juliusz i Stefan Gardawski. Poruszano m.in. tematy polonizacji rodziny Bursche, roli kobiet w rodzinie, losów potomków Ernesta Bursche w Rosji i archiwum fotograficznego Stefana Bursche. 

dsh00022.jpg

 dsh00076.jpg

dsh00069.jpg

(od lewej: ks. Jerzy Below, Tadeusz Stegner, Aleksander Łupienko, Stefan Gardawski, Juliusz Gardawski)

 

W części przeznaczonej na zadawanie pytań wśród widowi ujawniły się osoby, które znały niektórych z potomków bohaterów książki i chciały podzielić się nieznna historią bądź zapytać o ich losy. Niespodziewaną propozcycję złozłył obecny na spotkaniu reżyser dokumetalista pan Henryk Jantos - zaproponował obejrzenie filmu dokumentalnego o bp Bursche, którego był współtwórcą. Pomysł spotkał się z aprobatą i za pomocą rzutnika film został zaprezentowany zgromadzonym. Po zamknięicu oficjalnej cześci spoktania był czas na rozmowy z prelegentami oraz autorami książki.  

dsh00052.jpg

dsh00046.jpg

dsh00083.jpg

dsh00100.jpg


dsh00106.jpg

(Przy mikrofonie Aleksander Bursche)


dsh00111.jpg

(Przy mikrofonie Henryk Jantos)


dsh00109.jpg