Wystawa o biskupie w Lublinie

W Lublinie uczczono 80. rocznicę śmierci bpa Juliusza Burschego. W poniedziałek 21 lutego podczas kameralnej uroczystości zaprezentowano wystawę plenerową ukazującą pochodzenie, życie i działalność ewangelickiego duchownego. Ekspozycja ustawiona została w przestrzeni publicznej, na placu Jana Kochanowskiego, przy Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Wersja cyfrowa plansz informacyjnych jest dostępna w wersji on-line na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. To z inicjatywy lubelskiego oddziału IPN wystawa powstała. Autorką ekspozycji jest Renata Lesiakowska z Katedry Historii XVI - XIX w. i Europy Wschodniej UMCS.

Na uroczyste otwarcie mimo niesprzyjającej pogody przybyło ponad 20 osób. Przemawiali Adrian Lesiakowski z IPN, dr Robert Derewenda dyrektor IPN Oddział w Lublinie, prof. Tomasz Nowicki  dyrektor Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dr Aleksander Łupienko z Polskiej Akademii Nauk, praprawnuk biskupa Burschego. Obecny był również drugi praprawnuk, Stefan Gardawski oraz ksiądz proboszcz ks. Grzegorz Brudny z lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy.

"Chciałem podziękować za zorganizowanie tej wystawy, w takim ważnym, ruchliwym miejscu Lublina, na pewno jest tu bardzo dobrze widoczna. Bardzo dziękuję i gratuluję jednocześnie że organizatorzy, historycy, władze Lublina pokazują tą wystawą że Rzeczpospolita, ziemie polskie, zawsze były terenem wieloetnicznym, wielokulturowym, wieloreligijnym. Dotyczyło to ziem wschodnich jak i zachodnich, dawnego okresu I Rzeczypospolitej, przed rozbiorami, ale też z jej nowszych dziejów. Postać Juliusza Bursche jest przykładem Niemca-Polaka, który wybrał tożsamość kulturową polską i który podjął się karkołomnego zadania – wyśnił sobie Polskę w której jest miejsce dla protestantów, dla ewangelików. Fascynował się historią reformacji polskiej z połowy XVI wieku, która jak wiadomo różnie mogła się potoczyć i mógł powstać również kościół narodowy protestancki. Zafascynowany tym uważał, iż protestanci mogą się również nazywać Polakami, mimo że nie są katolikami rzymskimi. Mogą także tę Polskę budować, mogą jej przydać pewne wartości które są uznawane za charakterystyczne dla protestantyzmu" - tak otwarcie wystawy podsumował Aleksander Łupienko. 

Wystawa Juliusz Bursche dostępna jest do pobrania online na stronie IPN. https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/159863,Juliusz-Bursche.html

Relacje medialne z wydarzenia:

https://radio.lublin.pl/2022/02/za-wiernosc-rzeczpospolitej-zaplacil-najwyzsza-cene-lubelska-wystawa-przypomina-biskupa-juliusza-burschego-zdjecia/

https://lublin.tvp.pl/58638596/wystawa-ipn-juliusz-bursche-zwiazki-biskupa-z-lublinem

Na kanwie lubelskiej wystawy powstała też dłuższa audycja radiowa: 
https://radio.lublin.pl/2022/03/19-03-2022-magda-grydniewska-biskup-juliusz-bursche-2/

DSCF0996JPGAdrian Lesiakowski, IPN Oddział w Lublinie

  DSCF1005JPGdr Robert Derewenda, dyrektor IPN Oddział w Lublinie

DSCF1016JPGprof. Tomasz Nowicki , dyrektor Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

DSCF1038JPGdr Aleksander Łupienko 

DSCF1060JPG
Renata Lesiakowska z Katedry Historii XVI - XIX w. i Europy Wschodniej UMCS

DSCF1097JPG
Od lewej: ks. Grzegorz Brudny, Renata Lesiakowska, Aleksander Łupienko, Stefan Gardawski

DSCF1101JPG

DSCF1026JPG