Wystawa zdjęć "Wokół biskupa Juliusza Burschego"

W sobotę 28 października, o godz. 11 w kościele Św.Trójcy w Warszawie na drugim piętrze otwarta została wystawa fotografii z archiwum Stefana Burschego, z prywatnymi zdjęciami rodziny, w tym bpa Burschego. Inauguracji wystawy dokonali pani Marta Przybyło-Ibadullajev z Fundacji Archeologia Fotografii oraz Stefan Gardawski, prawnuk Stefana Burschego. Współorganizatorem  jest Parafia Św.Trójcy. 

Prezentowane fotografie mają  charakter prywatny, rodzinny i tym się różnią tym właśnie od znanych już i wcześniej publikowanych zdjęć oficjalnych, z różnych ważnych uroczystości czy służbowych wizytacji, zgromadzonych przez Bibliotekę Narodową czy NAC. Zdjęcia pochodzą z sprzed I wojny światowej i przedstawiają m.in. wycieczki górskie rodziny w Tatry, na Babią i Łysą Górę, wycieczki krajoznawcze po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz pobyty w Wiśle i willi "Zacisze". Wśród można zobaczyć też trzy oryginalne odbitki z przed ponad 100 lat.

Kolekcja zdjęć Stefana Bursche była do niedawna zupełnie nieznana. Poza kilkoma odbitkami nie znała ich nawet rodzina. Do naszych czasów dotrwały głównie w formie negatywów na błonach i płytkach szklanych. Zostały one zeskanowane około 5 lat temu i od tego czasu były już prezentowane na wystawie w Łodzi w 2014 roku oraz pojawiły się w dwóch publikacjach.  

Wystawę będzie można obejrzeć do 26 listopada.